Home » Entertainment » Radio & TV Academy Awards 2015 (Full list of winners)

Radio & TV Academy Awards 2015 (Full list of winners)

Radio & TV Academy Awards 2015 (Full list of winners)

(Omusawo Tintah of Metro FM celebrates after winning the Radio New Voice Award)

The Radio and Television Academy Awards that seek to recognize and celebrate the stars of radio and television including stakeholders in the industry for their contribution to its development in Uganda were held on Wednesday evening at the Kampala Serena Hotel for the third successive year.

Here’s the full list of winners.

RADIO:

1. Outstanding Local Music Entertainment program

Talk & Talk – Dembe FM

2. Outstanding English Music Entertainment Show

Saturday Breakfast – Juice FM

3. Comic Slot of the year

Kalisoliso – CBS

4. Most Outstanding Current Affairs debate

Capital Gang – Capital FM

5. Exceptional Local News Anchor

Wamala Balunabba – CBS

6. Exceptional English News Anchor

Andrew Kyamagero – Touch FM

7. Most Outstanding Sports program

Magic Sports – Magic FM

8. Football Commentary of the Year

Metro FM

9. Radio New Voice

Omusawo Tintah –Metro FM

10. Most Improved Male Radio Presenter

Kapalaga – Ssimba

9. Most Improved – Female Radio Presenter

Priscilla Namayanja – Super FM

10. Most Outstanding Urban Breakfast show

Capital FM Big Breakfast

11. Exceptional Local Breakfast show

Bukedde butya – Bukedde FM

12. Most Outstanding Urban Day Program

Mid Morning Magazine – Radio city

13. Most Outstanding Day Local Program

Simba Taxi – Radio Simba

14. Most Outstanding Urban Drive show

K–drive – KFM

15. Most Outstanding Local Drive show

Ddembe Taxi – Ddembe

16. Exceptional Late evening Show

Love Zone – Sanyu FM

17. Most Outstanding Radio Voices

Mulangila Ndausi

18. Exceptional Station Branding

Galaxy FM

19. Most Outstanding Station event

Ekiggunda – Radio Simba

20. Urban Radio Station Of The Year

Hot 100

21. Local Radio Station Of The Year

Radio Simba

22. Radio Station Of The Year – West

Crooze FM

23. Radio Station Of The Year – South

Buddu FM

24. Radio Station Of The Year – East

Elgon radio

25. Radio Station Of The Year – North

Jal FM

26. Male Face of Radio

Katongole – Beat FM

27. Female Face of Radio

Siima – XFM

28. Religious Urban Breakfast show of the Year

Wake Up Call – Spirit FM

29. Religious Local Breakfast show of the year

Zibula Atudde – Salt fm

30. Religious Urban Day Program of the year

The bridge – Power fm

31. Religious Local Day Program of the year

Singa Obadde gwe – Kingdom fm

32. Religious Local Drive show of the year

Ekyombo Ky’omudigido – Salt fm

33. Religious Urban Drive show of the year

The Drive – Spirit fm

34. Talk show of the year

Farenheight – Power fm

35. Religious Male Radio Personality of the year

Tony Smart – FMJ

36. Religious Female Radio Personality of the year

Susan Makula – Salt fm

37. Religious Radio station of the year

Salt fm

TELEVISION:

39. New Face on TV

Priscilla Namayanja – Bukedde TV

40. Most Improved Male Television star

Masembe – Bukedde TV

41. Most Improved Female Television star

Flavia Namulindwa – Bukedde

42. Exceptional Music Show Presenter of the year

Tuff B – NBS

43. TV Drama Series of the year

Deception -NTV

44. Urban Music program of the year

Big Bang – Record TV

45. Contemporary music program of the year

African Koona -Star tv

46. Exceptional Gospel program of the year

Mission 316 – NBS

47. Entertainment Magazine Program of the year

Pundonor Magazine (NBS)

48. Entertainment program of the year

Scoop on Scoop – Urban

49. TV Entertainment Performance Of the year

Muzik zone – WBS

50. Television Talk Show of the year

Omuntu Wa bantu – Bukedde TV

51. Lifestyle Show of the year

Kalondoozi – ABS TV

52. Current affairs debate Show of the year

Barometer Extra – NBS

53. Day Breaker TV Program of the year

Morning Breeze – NBS

54. Exceptional Sports program

442 – NBS

55. Most Outstanding Sports Presenter

Allan Sewanyana – NBS

56. Popular Local news program of the year

Agataliko Nfufu – Bukedde TV

57. Popular English News program of the year

NTV Tonight – NTV

58. News anchor of the year

Robinah Mweruka – Bukedde TV

59. Most Outstanding Television News reporter

Abed Kamulegeya – Bukedee TV

60. Exceptional Children’s TV program

Mummy Ann – Delta TV

61. Most Outstanding Teens/Youth program

Youth Voice – NBS

62. Exceptional Community program

Emiikolo N’okwanjula – Delta TV

63. Exceptional Fashion Program

Omusono – NBS

64. TV Innovative Technology Award

NBS

65. TV Station of the year

Bukedde TV

66. New TV Station of the Year

ABS

67. Male Face of TV

Miles Rwamiti – NTV

68. Female face of TV

Sharitah Mutaawe – Delta TV

Short URL: http://is.gd/JUKwuM